Get Adobe Flash player

1) COMMITTEE ON FINANCE AND APPROPRIATION

Chairperson                     –                       Nimfa A. Lloren

Vice Chairperson          –                       Bonifacio J. Virtudes Jr.

Members                          –                       Jesus B. Acedillo

Rodrigo B. Lloren

Cesario M. Cagulada

2) COMMITTEE ON SOCIAL SERVICES AND GENDER CONCERNS

Chairperson                     –                       Nimfa A. Lloren

Vice Chairperson          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Members                          –                       Jesus B. Acedillo

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Victorino M. Nayga Sr.

Cirilo C. Acedo.

Jessyl M. Jalop

3) COMMITTEE ON HUMAN RIGHTS, JUSTICE, PUBLIC ORDER & SAFETY

Chairperson                     –                       Rodrigo B. Lloren

Vice Chairperson          –                       Cesario M. Cagulada

Members                          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Nimfa A. Lloren

Cirilo C. Acedo

4) COMMITTEE ON YOUTH & SPORTS DEVELOPMENT

Chairperson                     –                       Jessyl M. Jalop

Vice Chairperson          –                       Rodrigo B. Lloren

Members                          –                       Cesario M. Cagulada

Alberto A. Cabrestante Jr.

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Cirilo C. Acedo

5) COMMITTEE ON ENVIRONMENTAL PROTECTION

Chairperson                     –                       Teofisto C. Pagar Sr.

Vice Chairperson          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Member                            –                       Nimfa A. Lloren

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Cesario M. Cagulada

Jesus B. Acedillo

6) COMMITTEE ON COOPERATIVES, PEOPLE’S AND NGO’S & RELATED ASSOCIATIONS

Chairperson                     –                       Bonifacio J. Virtudes Jr.

Vice Chairperson          –                       Nimfa A. Lloren

Member                            –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Jesus B. Acedillo

Rodrigo B. Lloren

7) COMMITTEE ON RULES & PRIVILEGES

Chairperson                     –                       Victorino M. Nayga Sr.

Vice Chairperson          –                       Cesario M. Cagulada

Member                            –                       Teofisto C. Pagar Sr.

Cirilo C. Acedo

Bonifacio J. Virtudes Jr.

8) COMMITTEE ON AGRICULTURE

Chairperson                     –                       Teofisto C. Pagar Sr.

Vice Chairperson          –                       Cesario M. Cagulada

Members                          –                       Bonifacio J. Virtudes Jr.

Nimfa A. Lloren

Rodrigo B. Lloren

Jesus B. Acedillo

Victorino M. Nayga Sr.

9) COMMITTEE ON WAYS & MEANS

Chairperson                     –                       Cesario M. Cagulada

Vice Chairperson          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Members                          –                       Cirilo C. Acedo

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Victorino M. Nayga Sr.

Nimfa A. Lloren

10) COMMITTEE ON EDUCATION, CULTURE AND THE ARTS

Chairperson                     –                       Victorino M. Nayga Sr.

Vice Chairperson          –                       Nimfa A. Lloren

Members                          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Rodrigo B. Lloren

11) COMMITTEE ON HEALTH AND SANITATION

Chairperson                     –                       Bonifacio J. Virtudes Jr.

Vice Chairperson          –                       Nimfa A. Lloren

Members                          –                       Rodrigo B. Lloren

Alberto A. Cabrestante Jr.

Jesus B. Acedillo

12) COMMITTEE ON TOURISM

Chairperson                     –                       Cesario M. Cagulada

Vice Chairperson          –                       Bonifacio J. Virtudes Jr.

Members                          –                       Victorino M. Nayga Sr.

Alberto A. Cabrestante Jr.

Nimfa A. Lloren

Cirilo C. Acedo

13) COMMITTEE ON TRADE AND INDUSTRY

Chairperson                     –                       Nimfa A. Lloren

Vice Chairperson          –                       Cesario M. Cagulada

Members                          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Cirilo C. Acedo

Bonifacio J. Virtudes Jr.

14) COMMITTEE ON PUBLIC WORKS & PUBLIC UTILITIES

Chairperson                     –                       Jesus B. Acedillo

Vice Chairperson          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Members                          –                       Teofisto C. Pagar Sr.

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Rodrigo B. Lloren

15) COMMITTEE ON ZONING AND LAND USE

Chairperson                     –                       Jesus B. Acedillo

Vice Chairperson          –                       Teofisto C. Pagar Sr.

Members                          –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Rodrigo B. Lloren

Bonifacio J. Virtudes Jr.

16) COMMITTEE ON APPOINTMENT, GOOD GOVERNMENT, PUBLIC ETHICS & PUBLIC ACCOUNTABILITY & AWARDS

Chairperson                     –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Vice Chairperson          –                       Cesario M. Cagulada

Members                          –                       Nimfa A. Lloren

Jesus B. Acedillo

Teofisto C. Pagar Sr.

Victorino M. Nayga Sr.

17) COMMITTEE ON LABOR AND EMPLOYMENT

Chairperson                     –                       Rodrigo B. Lloren

Vice Chairperson          –                       Cirilo C. Acedo

Members                          –                       Nimfa A. Lloren

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Cesario M. Cagulada

Alberto A. Cabrestante Jr.

OTHER COMMITTEES:

1) COMMITTEE ON BARANGAY AFFAIRS

Chairperson                     –                       Cirilo C. Acedo

Vice Chairperson          –                       Bonifacio J. Virtudes Jr.

Members                          –                       Cesario M. Cagulada

Jesus B. Acedillo

Alberto A. Cabrestante Jr.

2) COMMITTEE ON PUBLIC INFORMATION

Chairperson                     –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Vice Chairperson          –                       Nimfa A. Lloren

Members                          –                       Jesus B. Acedillo

Rodrigo B. Lloren

Cirilo C. Acedo

3) COMMITTEE ON PUBLIC MARKET & SLAUGHTERHOUSE

Chairperson                     –                       Alberto A. Cabrestante Jr.

Vice Chairperson          –                       Jesus B. Acedillo

Members                          –                       Teofisto C. Pagar Sr.

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Rodrigo B. Lloren

Victorino M. Nayga Sr.

SPECIAL COMMITTEE:

1) COMMITTEE ON OVERSIGHT, REVIEW AND REFINEMENT

Chairperson                     –                       Cesario M. Cagulada

Vice Chairperson          –                       Nimfa A. Lloren

Members                          –                       Cirilo C. Acedo

Bonifacio J. Virtudes Jr.

Alberto A. Cabrestante Jr.

Victorino M. Nayga Sr.

 

 

Who's Online

4 visitors online now
2 guests, 2 bots, 0 members
Map of Visitors

Mini-Slideshow
Login



Quotes To Ponder

Envez ga dali,
Nag ka bali.
— anonymous

Polls

Rate your satisfaction rating of the current LGU Services

View Results

Loading ... Loading ...
Upcoming Events
Apr
7
Tue
2015
8:00 am National Nutrition Evaluation fo...
National Nutrition Evaluation fo...
Apr 7 @ 8:00 am – Apr 10 @ 5:00 pm
National Evaluation  for Jagna on CROWN Maintenance Award on Nutrition    Attention : Municipal Nutrition Council members   Keep posted of the assigned tasks and responsibilities in preparation of the national evaluation
10:30 am Inauguration of PCF Funded Proje...
Inauguration of PCF Funded Proje...
Apr 7 @ 10:30 am – 12:00 pm
Simultaneous blessing and inauguration of Jagna Waterworks Expansion Project under Performance Challenge Fund to Barangays of Bunga Mar, Cantagay, Ipil and Canuba on April 10, 2015 at 10:00 in the morning. Reception will follow at Read the full article...
1:00 pm Top Management Committee Meeting
Top Management Committee Meeting
Apr 7 @ 1:00 pm – 5:00 pm
TOP MANAGEMENT COMMITTEE MEETING Capt. Goyo Casenas Hall 1:00PM – 5:00PM
Apr
10
Fri
2015
8:30 am 1st Coastal Law Enforcement Coun...
1st Coastal Law Enforcement Coun...
Apr 10 @ 8:30 am – 3:30 pm
Cluster 6 Capt. Goyo Casenas Hall 8:00-12:00 1:00-3:00 Composition: 1. Jagna 2. Duero 3. Guindulman 4. Anda
Apr
13
Mon
2015
9:30 am Regular SB Session @ Judge Bernardo Ll. Salas Session Hall
Regular SB Session @ Judge Bernardo Ll. Salas Session Hall
Apr 13 @ 9:30 am – 12:30 pm
 
Apr
17
Fri
2015
7:50 am Forum on ASEAN Economic Integration @ Water Front Hotel
Forum on ASEAN Economic Integration @ Water Front Hotel
Apr 17 @ 7:50 am – 4:50 pm
Participants  1) Local Chief Executive 2) PESO Coordinator 3) Tourism Officer 4)LEIPO 5) Private Sector
Apr
27
Mon
2015
9:00 am 1st Jagna Calamay Festival 2015
1st Jagna Calamay Festival 2015
Apr 27 @ 9:00 am – Apr 29 @ 5:00 pm
1st Jagna Calamay Festival April 27-29, 2015 Tema : “JAGNA CALAMAY: PANGINABUHIAN SA KATAWHAN UG KALIWATAN INILA SA KADAGHANAN” Day 1 – April 27 Grand Launching/Programme Showcasing Calamay Making Day 2 – April 28 Search Read the full article...

View Calendar